Kontrole łańcuchów śniegowych

Jadąc zimą do Austrii

należy pamiętać o łańcuchach śniegowych

Choć w Austrii nie obowiązuje nakaz posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodów osobowych oraz SUV, to mnogość dróg - wzdłuż których zamontowane są znaki nakazu użytkowania łańcuchów (w czasie, gdy droga jest zaśnieżona) - podpowiada, by zabrać je ze sobą na zimowy urlop.

Obowiązek jazdy w łańcuchach często jest egzekwowany przez służby drogowe. Często bywa tak, że na niektóre odcinki dróg - przy których ustawiona są znaki nakazu - wpuszczane są jedynie samochody z założonymi łańcuchami śniegowymi na kołach.

Kupując łańcuchy śniegowe warto zdawać sobie sprawę z faktu, że lokalne przepisy austriackie - normy O-Norm 5117 (łańcuchy do samochodów osobowych) i O-Norm 5119 (łańcuchy do pojazdów ciężarowych)  - precyzują, jakie wymagania muszą spełniać łańcuchy śniegowe, by mogły być użytkowane w Austrii. Łańcuchy zgodne z ww. normami, oznakowane są logiem jednej z nich - w zależności od rodzaju pojazdu, do którego są przeznaczone.

Dostępne na rynku skarpetki (wg  normy O-Norm 5121) - zwane potocznie również łańcuchami tekstylnymi - nie są dozwolone przez prawo w sytuacjach, kiedy znaki drogowe nakazują używania łańcuchów śniegowych zgodnych z normami O-Norm 5117 i O-Norm 5119.

Kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony (np.: kampery, busy, autokary, ciężarówki) zobowiązani są do posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu w okresie od 01 listopada do 15 kwietnia.

Potrzebujesz ofertę cenową? Zadzwoń.

Marek Ormaniec
693-361100

Źródło zdjęcia - www.asfinag.at