Łańcuchy na koła śniegowe śnieżne antypoślizgowe

Jak poprawnie dobrać łańcuchy śniegowe do kół swojego pojazdu

Zapoznaj się z zapisami instrukcji użytkowania pojazdu w zakresie użytkowania łańcuchów antypoślizgowych. Producenci pojazdów wskazują w nich jakie rozmiary ogumienia alternatywnie dopuszczają w danym modelu pojazdu. Bywa tak, że na oponach zamontowanych na mniejszych felgach - łańcuchy śniegowe można użytkować bez żadnych zastrzeżeń. Ale już przy większych felgach mogą pojawić się zapisy, że łańcuchy powinny być na przykład wykonane z ogniw nie szerszych niż 9mm lub że łańcuchy mogą być na przykład zakładane tylko od zewnętrznej strony koła (np: model pewag servo star). W skrajnych przypadkach bywa również tak, że na największym dozwolonym rozmiarze ogumienia łańcuchów używać nie można!

Firma pewag udostępnia wyszukiwarkę łańcuchów śniegowych na stronie pewag.pl, która bierze pod uwagę rekomendacje producentów pojazdów. Przetestuj wyszukiwarkę klikająć w ten LINK. W górnym oknie wyszukiwarki wpisz model pojazdu, wybierz z rozwijanego menu rozmiar ogumienia. 

Jeśli przeczytałeś(aś) instrukcję użytkowania pojazdu i wiesz jak łańcuchy wybrać możesz skorzytać z wyszukiwarki na sniegowe.pl Ta wyszukiwarka bierze pod uwagę tylko rozmiar ogumienia. To korzystający z wyszukiwarki muszą wybrac spośrów wielu propozycji łańcuchy do samochodu osobowego, pojazdu typu SUV lub auta dostawczego. Spróbuj z tej wyszukiwarki klikając na LINK.

Dobre rady, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem wyszukiwania:

Korzystając  z wyszukiwarki łańcuchów pewag, można optymalnie dobrać łańcuchy śniegowe do:
• rodzaju pojazdu -> marki pojazdu/modelu/rocznika -> rozmiaru ogumienia
• rozmiaru ogumienia

Zawsze przed rozpoczęciem korzystania z wyszukiwarki należy sprawdzić, co na temat możliwości użytkowania łańcuchów na danym rozmiarze ogumienia, w danym pojeździe zaleca producent tegoż pojazdu. Informacje takie można odnaleźć w Instrukcji Obsługi Pojazdu w rozdziale poświęconym albo bezpośrednio łańcuchom śniegowym albo ogumieniu albo też zimowemu użytkowaniu pojazdu.

Wybierając łańcuchy do danego rozmiaru ogumienia należy wziąć pod uwagę fakt, że w samochodach montowane są często różne - opcjonalnie dozwolone - rozmiary ogumienia. Wielkość kół często jest uzależniona od wielkości jednostek napędowych - im mocniejszy silnik tym większy rozmiar ogumienia.

Bywa tak, że w przypadku zamontowania w pojeździe większego – alternatywnie dozwolonego – ogumienia, na ewentualne zamontowanie łańcuchów może nie być już miejsca.

Przykład: Opel Insignia 08-13 - maksymalny rozmiar ogumienia  - przewidziany przez Instrukcję Obsługi Pojazdu - na który można zamontować łańcuchy to 225/50-17. Łańcuchów nie wolno montować na ogumieniu już o rozmiar większym: 225/55-17 ani na oponach zamontowanych na większych rozmiarach felg: 18”, 19” i 20”.   

Bardzo istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę decydując się na konkretny model łańcuchów – zwłaszcza w przypadku pojazdów 4x4 oraz SUV - jest stopień trudności warunków terenowych, w których będą one użytkowane.  

Przykład: Do pojazdu typu SUV można zaproponować alternatywnie łańcuchy w modelach:

• pewag servo suv do warunków lekkich - jazdy po drodze publicznej, ośnieżonej,
• pewag cervino do warunków średnio-trudnych - jazdy po drodze prywatnej, o większym kącie nachylenia, ośnieżonej,
• pewag austro super wzmocnione do warunków trudnych - jazdy po bezdrożach w głębokim śniegu i błocie.