Łańcuchy ochronne pewag square granite na kołach kolejnej ładowarki VOLVO L350F

pewag square granite 18 znów "w wapieniu"

Sama opona skalna na wyrobisku to za mało

VOLVO L350F to największa ładowarka kołowa z oferty produktowej VOLVO. 

W ubiegłym roku informowaliśmy, że firma pewag dostarczyła łańcuchy ochronne na koła pierwszej takiej maszyny eksploatowanej w kopalni wapienia w Polsce.  Montaż łańcuchów odbył się, gdy licznik maszyny wskazywał 3617 motogodzin pracy pod ścianą.
Do czasu zabezpieczenia kół ładowarki łańcuchami ochronnymi, maszyna miała dwa przestoje spowodowane poważnymi uszkodzeniami tzw. „ogumienia skalnego”.

W maju 2012 ten sam użytkownik wspomnianej maszyny górniczej odebrał kolejną ładowarkę VOLVO L350F. W przypadku tej drugiej maszyny decyzja o zabezpieczeniu opon łańcuchami ochronnymi od samego początku jej użytkowania w zakładzie górniczym zapadła niemal błyskawicznie. Korzystając z wcześniejszych  doświadczeń, aby uniknąć niespodziewanych przestojów w pracy maszyny spowodowanych awariami ogumienia, łańcuchy zostały zamontowane przy stanie licznika …10 motogodzin pracy.

Wydawać by się mogło, że wapień to stosunkowo miękka skała osadowa. Po odstrzale krawędzie skał są jednak często bardzo ostre, mogąc w krótkim czasie doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia opon. Dlatego też widok łańcuchów ochronnych na ładowarkach kołowych w wielu zakładach wapienniczych nikogo już nie dziwi….