Lańcuchy tekstylne

Odpowiedź jest jednoznaczna:

kiedy znaki drogowe nakazują użytkowania łańcuchów śniegowych - łańcuchów tekstylnych używać nie wolno!

Często słyszymy pytania osób wybierających się zimą do Austrii czy można w tym alpejskim kraju używać łańcuchy tekstylne?

Łańcuchy śniegowe - o których nakazie stosowania na określonych odcinkach austriackich dróg informują znaki drogowe - muszą spełniać wymagania jednej z dwóch krajowych norm: Ö-NORM 5117 - w przypadku samochodów osobowych, lub Ö-NORM 5119 - w przypadku pojazdów ciężarowych.

Produkt nazywany łańcuchami tekstylnymi nie spełnia wymagań żadnej z wyżej wymienionych norm! Nie wolno więc ich używać ilekroć znaki i warunki drogowe nakazują jazdę z założonymi na kołach łańcuchami śniegowymi!

Sprawa jest więc prosta. Austriacki Kodeks Drogowy wprowadza znaki nakazu jazdy w łańcuchach śniegowych, zaś wymienione wcześniej normy bardzo dokładnie precyzują, jakie wymagania muszą spełniać łańcuchy śniegowe, by mogły być używane wszędzie tam, gdzie znaki nakazu zobowiązują kierowców do ich stosowania.

Jeden ze wspólnych zapisów dla obu norm mówi między innymi o tym, że łańcuchy stalowe muszą zostawiać na śniegu tzw. ślad rombowy. Jak  w kontekście tego zapisu wyglądają łańcuchy tekstylne? Zapytajmy się więc  - parafrazując kultowe słowa polskiej komedii - ile jest łańcucha w łańcuchu tekstylnym? Łańcuchy tekstylne to produkt stworzony przez marketing. Jest w nich tyle samo łańcucha, co w innym produkcie mającym ponoć poprawiać trakcję w zimie - tzw. „łańcuchu w aerozolu” - czyli po prostu zero…

Stosowanie łańcuchów śniegowych niezgodnych z normami - w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego - traktowane jest przez austriacką policję jako wykroczenie. Z ofiary wypadku można w prosty sposób stać się jego sprawcą lub współwinnym.

Dla wszystkich tych, którzy poszukują produktu banalnie prostego w obsłudze proponujemy łańcuchy pewag snox pro. Są to łańcuchy, które zostały skonstruowane jako przeciwwaga dla „łańcuchów tekstylnych”. Nie montuje się ich na kołach lecz po prostu nasuwa na nie. W przeciwieństwie do łańcuchów tekstylnych siatka jezdna łańcuchów pewag snox pro oferuje optymalną trakcję. Zobacz film montażowy i przekonaj się sam(a).