Ochrona + trakcja

Łańcuchy ochronne pewag hexa

poprawiają trakcję maszyn

W branży łańcuchowej funkcjonują różne pojęcia: łańcuchy śniegowe, łańcuchy antypoślizgowe, łańcuchy ochronne, łańcuchy trakcyjne. Wszystkie one mają jeden wspólny mianownik - poprawiają trakcję pojazdów i maszyn, na koła których zostają zakładane.

Łańcuchy śniegowe poprawiają przyczepność pojazdów na ośnieżonej drodze. Ilekrość wyjeżdża się ze strefy śniegu należy je demontować. Są to - jak sama nazwa wskazuje - łańcuchy przeznaczone do użytkowania w warunkach śniegowych.

Łańcuchy antypoślizgowe charakteryzują się większym stopniem wzmocnienia przed ewentualnym, przedwczesnym zużyciem. Można je użytkować nie tylko w warunkach śniegowych, ale również w warunkach błotnych - na bezdrożach.

Łańcuchy ochronne to łańcuchy na koła maszyn górniczych, których zadaniem jest w pierwszej kolejności ochrona ogumienia tychże maszyn, które bez dodatkowej ochrony uległoby przedwczesnemu zniszczeniu.

Są również aplikacje, w których łańcuchy ochronne muszą dodatkowo charakteryzować się walorami trakcyjnymi. Dotyczy to zwłaszcza ładowarek kołowych pracujących w kamieniołomach miękkich skał osadowych takich jak na przykład margiel. Po obfitych opadach deszczu maszyny bez zamontowanych łańcuchów trakcyjnych mają duże problemy z poruszniem się nie mówiąc już o ładowaniu łyżki! 

W minionym tygodniu przeprowadziliśmy serwis łańcuchów trakcyjnych pewag hexa spike 18 zamontowanych na kołach ładowarki VOLVO L220 pracujacej w kopalni margla. Łańcuchy zostały oryginalnie zamontowane w 2008 roku. Po czterach latach bezawaryjnego użytkowania wymagały skrócenia.

Zdjęcia pokazujące łańcuchy po zamontowaniu w 2008 roku oraz po serwisie w 2012 zamieściliśmy w galerii zdjęć. Jedno ze zdjęć zrobionych przed czterema laty posłużyło grafikom firmy pewag w Austrii do stworzenia grafikipoświęconej łańcuchom trakcyjnym.