pewag polska - 20 lat na polskim rynku!

20 lat łańcuchów pewag na polskim rynku!

Dwadzieścia lat temu - 27.07.1999 - firma pewag polska Sp. z o.o. została oficjalnie zarejestrowana w Sądzie Gospodarczym.w Bielsku-Białej.

Zanim to nastąpiło - w maju, a następnie w czerwcu tegoż roku - firma uczestniczyła (jeszcze pod szyldem pewag austria GmbH) w targach motoryzacyjnych MotorShow (prezentując łańcuchy śniegowe) oraz Międzynarodowych Targach Poznańskich (prezentując zawiesia łańcuchowe, łańcuchy ochronne). Kontakty tam zawarte stały się przyczółkami wejścia firmy na polski rynek. 

Pierwszą transakcją polskiego pewag-u była sprzedaż czterech łańcuchów ochronnych pewag square duplex 14 na koła 26,5x25 ładowaki CAT 966F. Łańcuchy zostały zamontowane na kołach maszyny na początku lipca 1999 - jeszcze przed oficjalnym zarejestrowaniem firmy. Zakłady górnicze KOSD Niemodlin zostały pierwszym Klientem firmy. Są nim do dzisiaj. Dziękujemy za wielolenią współpracę!

Przez 20 lat dostarczyliśmy łańcuchy ochronne do wielu aplikacji: kopalni surowców skalnych, hut, podziemnych kopalni rud metali. Łańcuchy zakontraktowane przez polski oddział firmy trafiają głównie na polski rynek, ale realizowaliśmy również dostawy do polskich firm do Portugalii, Luxemburga, Rosji, Kazachstanu oraz na Ukrainę.

Łańcuchy ochronne były pierwszym sprzedanym w Polsce produktem pewag, ale to łańcuchy śniegowe wpłynęły pozytywnie na finansowy rezultat pierwszego roku kalendarzowego oraz pierwszego sezonu zimowego 1999/2000. W ofercie mieliśmy wówczas tylko 4 produkty: pewag rapido, pewag brenta-c, pewag brenta 4x4 oraz pewag cervino. Dość powiedzieć, że trzy spośród czterech produktów (oczywiście zmodyfikowane) dalej znajdują się w naszej podstawowej ofercie. Amerykanie powiedzieliby: "If it is not broken - do not fix it".

W ciągu 20 lat mieliśmy sezony zimowe bardziej lub mniej śnieżne. Na przestrzeni lat firma zmieniła również swoich docelowych klientów. Dzięki temu - mimo ocieplajacego sie klimatu - 35% obrotów firmy stanowią dalej łańcuchy antypoślizgowe na koła.

W 2001 roku rozszerzyliśmy ofertę produktową o łańcuchy i akcesoria zawieśne w klasie 8. Krótko potem firma pewag - jaki pierwsza na rynku - skoncentrowała się na dystrybucji produktów na klasie 10. Dla klientów poszukujących innowacyjnych rozwiązań posiadamy od pięciu lat asortyment zawieśny w 12 klasie wytrzymałości!

W 2002 roku firma przeniosła swoją siedzibę z Bielska-Białej do Buczkowic koło Szczyrku. Nowy budynek oraz magazyn w sercu Beskidów a przede wszystkim pracownicy przyczynili się do wzrostów sprzedaży w kolejnych latach.