Łańcuchy do linii uboju drobiu

Łańcuch firmy konkurencyjnej w super niskiej cenie?

 

Czy aby napewno?

W przemyśle drobiarskim szczególną rolę przykłada się do zabezpieczenia produkcji poprzez stosowanie urządzeń zbudowanych z komponentów zapewniających bezpieczeństwo i czystość produkcji. Stąd też firmy dostarczające linie do uboju drobiu, jak i same ubojnie, stosują od lat łańcuch 8x25,4 mm produkcji pewag.

Właśnie łańcuch calowy produkcji pewag stal się wzorcem jakości, jak się okazuje niedoścignionym dla firm próbujących zdobyć rynek niższą ceną produktu, którego w żaden sposób (oprócz nazwy i wymiarów) nie można porównać ze wzorcowym łańcuchem calowym lidera w branży.

Poniżej przedstawiamy raport z testu przeprowadzonego na wzorcowej (!) próbce łańcucha jednej z firm oferujących swój nowy produkt na rynku polskim. Niższa cena zakupu może okazać się ogromnie wysoka, szczególnie dla finalnego użytkownika tego produktu! 

Materiał
Materiał do produkcji użyty przez firmę konkurencyjną jest niskiej jakości (stal borowa).
Pewag stosuje do produkcji stal stopową niklowo-molibdenową o większych parametrach twardości i wytrzymałości.   

Twardość rdzenia
Konsekwencją użycia do produkcji stali borowej (szczególnie w procesie obróbki termicznej) jest twardość rdzenia ogniw łańcucha firmy konkurencyjjnej, która to wartość mieści się w przedziale 328-338 HV 5, podczas gdy parametry dla łańcucha pewag to 430 HV 5.
   
Twardość powierzchniowa
Twardość powierzchniowa łańcucha firmy konkurencyjnej mieści sie w przedziale 620-690 HV 10; dla łańcucha pewag to min. 730-830 HV 10. Niższe paramenty twardości rdzenia i twardości powierzchniowej skutkują niższą żywotnością i koniecznością wcześniejszej wymiany łańcucha.  Niższe paramenty twardości rdzenia przy niskiej jakości materiału mogą również powodować pęknięcia zmęczeniowe. To z kolei przekłada się na dodatkowe koszty w dłuższym okresie użytkowania.  

Zabezpieczenie antykorozyjne
Zmierzona powłoka galwaniczna waha się pomiędzy 7 a 12 µm przy wartości 25 µm dla łańcucha pewag. Cienka warstwa cynku negatywnie wpływa na odporność na korozję.

Technika zgrzewu
Sposób czyszczenia miejsca zgrzewu odbywa się inną metodą niż dla łańcucha pewag, co oznacza, że  zgrzew w łańcuchu firmy konkurencyjnej jest grubszy. Bazując na doświadczeniu firmy pewag można stwierdzić, że powyższa sytuacja może rodzić problemy po późniejszym zamontowaniu wózków. Jeśli wózki są mocno dokręcone, gruby zgrzew ogranicza przestrzeń pomiędzy łańcuchem a wózkiem. Wózki - zwłaszcza metalowe - mogą mocno oddziaływać na łańcuch i powodować jego pęknięcia.

Na przestrzeni lat firma pewag zetknęła się z kilkoma przypadkami, że przyczyną pęknięć łańcucha mogą być wózki, jeśli te dwa elementy nie współpracują ze sobą we właściwy sposób.

Podsumowując można stwierdzić, że parametry przetestowanej próbki łańcucha nie spełniają standardów produkcji pewag, ani nie  są zgodne ze specyfikacją techniczną przedstawianą przez firmę konkurencyjną w swoich folderach produktowych. Twardość powierzchniowa i twardość rdzenia oraz badania mikrostruktury metalu (wyniki testow poniżej) potwierdzają, że proces utwardzenia powierzchniowego nie był przeprowadzony we właściwy sposób.

Rezultaty testów łańcuchów firmy konkurencyjnej:
Wyniki testu 1
Wyniki testu 2
Wyniki testu 3

Jeśli powyższy artykuł był według Ciebie ciekawy lub pomocny - kliknij: