Łańcuchy ochronne na kołach ogromnych ładowarek

Porównanie rozmiarów opon VOLVO L350 i KOMATSU WA1200

Porównanie rozmiarów opon VOLVO L350 i KOMATSU WA1200

Ale są i większe maszyny - LeTorneau 2350!

Nasza przygoda z łańcuchami ochronnymi zaczęła sie w lipcu 1999, kiedy to zamontowaliśmy pierwszy komplet czterech  łańcuchów ochronnych na oponach o rozmiarach 26,5x25.  

W kolejnych latach najpomularniejszym - z naszego punktu widzenia - rozmiarem ogumienia stał się rozmiar nietypowy, ale bardzo charakterystyczny dla największych ładowarek polskiej produkcji - 29,5x29.

Zabezpieczyliśmy w między czasie również wiele opon o bardzo popularnym rozmiarze 29,5x25. 

W kolejnych latach gabaryty maszyn pracyjących "pod ścianą" zaczęły rosnąć. Na rynku pojawiły się pierwsze maszyny poruszające się na kołach o rozmiarach 35/65-33. Minęlo trochę czasu zanim zamontowaliśmy na nich pierwsze łańcuchy ochronne w Polsce. Do tej pory są to największe opony jakie udalo nam się zabezpieczyć łańcuchami ochronnymi.
W marcu 2012 dostarczyliśmy na ten rozmiar ogumienia najcięższe łańcuchy ochronne w modelu pewag square 18, z których każdy ważył 1397 kg. Można przeczytać o tym w kwietniowym artykule.


Bodźcem do napisania tego artykułu stało się zdjęcie opublikowane ostatnio na portalu społecznościowym jednego z producentow maszyn. Na wspomnianym zdjęciu pokazane są dwie maszyny - VOLVO L350 (maszyna o największych gabarytach jaką udalo nam się uzbroić w łańcuchy ochronne w Polsce) i KOMATSU WA1200 - kolos pracujący w kopalni tytanu w Norwegii. 

Pierwsza z maszyn porusza się na kołach o rozmiarze 35/65-33. Opona jest wysoka na dwa metry, a szerokość bieżnika wynosi prawie metr.
Druga z maszyn ma zamontowane opony 55.5/80-57! Wysokość takiej opony to 3,6 metra, a szerokość jej bieżnika to 1,4 metra!

Ale i tak największe opony wykorzystywane są na ładowarkach LeTorneau 2350 - 70/70-57!. Wysokość takiej opony to prawie 4 metry, a szerokości jej bieżnika to prawie 1,8 metra. 
Maszyn o takich gabarytach nie ma w Europie! Pracują w kopalniach Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.

Porównanie rozmiarów opon oraz łańcuchów ochronnych, o których napisaliśmy w powyższym artykule znajduje się również w galerii zdjęć oraz w tabeli poniżej.